Marmara Mermeri  
 

Mermer
Mermer, kireç taşının metamorfizması sonucu oluşmuş kaya türüdür.Camdan daha hassas bir taştır.Türkiye dünya mermer ihtiyacının %13 ünü karşılamaktadır.
Dağlara kurulan büyük ocaklardan kütükler halinde fabrikalara gelip, orada plaka şeklinde kesilip atölyelere gidip ve atölyelerden de müşterinin talebine göre hazırlanıp kullanılır.

Marmara Mermeri
Mermere adını veren doğal taştır. Gri bulutlar arasına beyaz kamalar sokulmuş gibi bir görüntüsü vardır, serttir, damarsızdır. Marmara adasında en büyük yatakları bulunur. Blokların arasından dolomit mucizesi çıkar. Ters kesim ile doğal şaheserlere ulaşılır. Pek çok mimarın gözbebeğidir.Roma döneminde Marmara Adası mermer ocakları yoğun bir faaliyet göstermiştir. Bu dönemde mermer ocaklarında mimarlık ve heykel tıraşlık eserleri üretilerek Roma ticaret gemileriyle tüm Anadolu, Adriyatik, Akdeniz ve Karadeniz kıyılarına sevk edilmiştir.
Marmara mermeri sadece bloklar halinde veya yarı işlenmiş olarak gönderilip, süsleme ve işleme ayrıntıları ulaştığı yerde yapılırdı.

Diagonal Mermer Ters Kesim Marmara Mermeri Klasik Marmara Mermeri Suyuna Kesim Mar.Mermeri Beyaz Marmara Mermeri